Write what you are looking for and press enter to begin your search!

Logo
live-news-icon

Live News

Helldivers 2 Increases Concurrent User Server Capacity Cap To 700,000: In an intense match, the Lone Wolves came out victorious. Read all about the big night here // Ubisoft Pirate Game Skull And Bones Has Less Than One Million Players Since Launch: In an intense match, the Lone Wolves came out victorious. Read all about the big night here // The Boys Season 4 Premieres On Prime Video This June: In an intense match, the Lone Wolves came out victorious. Read all about the big night here
post-16 post-13

[Updated] Dota 2 – The Lima Major 2023: Teams, Schedule & Results

The first Dota 2 Major of the 2022-23 season will be kicking off in Peru on 22 February. This will be the very first Major that Valve’s MOBA will be hosting in the region. A total of 18 qualifying teams have already been confirmed for the event through their regional leagues, and players can expect a hefty prize pool and plenty of Dota Pro Circuit (DPC) points up for grabs.

Last season, The International 2022 tournament concluded with Tundra emerging victorious and taking home the highly coveted Aegis of Champions. Fans of Dota 2 were on the edge of their seats as they witnessed some incredible plays and epic comebacks throughout the intense competition. With the first Major of the current season fast approaching, fans are eagerly anticipating how it will measure up against their expectations.

NOTE: All Times & Dates will be in (UTC+8)

 

Details

Date: 22 February – 5 March
Venue: Arena 1, Av, Cto. de Playas S/N, San Miguel 15087, Peru

Group Stage

    • Two groups of nine teams each
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams from each group advance to the upper bracket of the playoffs
    • 5th and 6th place teams from each group advance to the lower bracket of the playoffs
    • Remaining teams are eliminated
  • Date: 22 – 26 February
  • Start Time: 11:00 PM (UTC+8)

Playoffs

    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5
  • Date: 28 February – 5 March

 

Final Standings

 

Placing $ USD DPC Points Team
1 $200,000 400 Gaimin Gladiators
2 $100,000 350 Team Liquid
3 $75,000 300 Talon Esports
4 $50,000 250 Shopify Rebellion
5-6
$25,000
200
Entity
Evil Geniuses
7-8
$12,500
100
Team Spirit
Team Aster
9-12
HellRaisers
PSG.LGD
beastcoast
Tundra Esports
13-14
TSM
Geek Slate
15-16
Execration
BetBoom Team
17-18
EHOME
Knights

 

Teams

Group A

Group B

 

Group Stage Standings

 

Group A
1 Gaimin Gladiators 4-3-1 11-5
2 Team Spirit 4-3-1 11-5
3 Evil Geniuses 3-4-1 10-6
4 Talon Esports 3-4-1 10-6
5 PSG.LGD 2-4-2 8-8
6 Tundra Esports 3-1-4 7-9
7 TSM 2-2-4 6-10
8 Execration 0-6-2 6-10
9 EHOME 0-3-5 3-13

 

Group B
1 Team Liquid 6-2-0 14-2
2 Entity 4-3-1 11-5
3 Shopify Rebellion 3-4-1 10-6
4 Team Aster 2-4-2 8-8
5 beastcoast 2-4-2 8-8
6 HellRaisers 3-1-4 7-9
7 Geek Slate 2-3-3 7-9
8 BetBoom Team 1-4-3 6-10
9 Knights 0-1-7 1-15

 

Matches

Group Stage

22 February

11:00 PM (UTC+8) – PSG.LGD [1] vs [1] Evil Geniuses (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Talon Esports [1] vs [1] Gaimin Gladiators (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Team Spirit [2] vs [0] TSM (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Execration [1] vs [1] Tundra Esports (Group A)

23 February

1:00 AM (UTC+8) – Team Aster [1] vs [1] beastcoast (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] HellRaisers (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [2] vs [0] BetBoom Team (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Geek Slate [0] vs [2] Entity (Group B)

3:00 AM (UTC+8) – EHOME [0] vs [2] Tundra Esports (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Team Spirit [0] vs [2] Gaimin Gladiators (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Execration [0] vs [2] Talon Esports (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – PSG.LGD [0] vs [2] TSM (Group A)

5:00 AM (UTC+8) – Knights [0] vs [2] Entity (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [1] vs [1] BetBoom Team (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – HellRaisers [0] vs [2] Geek Slate (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [1] vs [1] Team Aster (Group B)

11:00 PM (UTC+8) – Evil Geniuses [1] vs [1] Talon Esports (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – TSM [0] vs [2] Tundra Esports (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – PSG.LGD [1] vs [1] Team Spirit (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – EHOME [0] vs [2] Gaimin Gladiators (Group A)

24 February

1:00 AM (UTC+8) – HellRaisers [1] vs [1] beastcoast (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [1] vs [1] Entity (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Aster [1] vs [1] BetBoom Team (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] Knights (Group B)

3:00 AM (UTC+8) – EHOME [1] vs [1] Execration (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – TSM [0] vs [2] Talon Esports (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Tundra Esports [0] vs [2] Gaimin Gladiators (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Team Spirit [2] vs [0] Evil Geniuses (Group A)

5:00 AM (UTC+8) – Knights [0] vs [2] Geek Slate (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [2] vs [0] HellRaisers (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] Entity (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – beastcoast [1] vs [1] BetBoom Team (Group B)

11:00 PM (UTC+8) – EHOME [1] vs [1] Evil Geniuses (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Execration [1] vs [1] TSM (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – PSG.LGD [2] vs [0] Tundra Esports (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Team Spirit [1] vs [1] Talon Esports (Group A)

25 February

1:00 AM (UTC+8) – Knights [0] vs [2] beastcoast (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [1] vs [1] Geek Slate (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Aster [1] vs [1] Entity (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – HellRaisers [2] vs [0] BetBoom Team (Group B)

3:00 AM (UTC+8) – Execration [1] vs [1] Gaimin Gladiators (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Evil Geniuses [2] vs [0] Tundra Esports (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – EHOME [0] vs [2] TSM (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – PSG.LGD [1] vs [1] Talon Esports (Group A)

5:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [1] vs [1] Geek Slate (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – beastcoast [1] vs [1] Entity (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [1] vs [1] Knights (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Team Aster [0] vs [2] HellRaisers (Group B)

11:00 PM (UTC+8) – Evil Geniuses [2] vs [0] Gaimin Gladiators (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – PSG.LGD [1] vs [1] Execration (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – EHOME [1] vs [1] Team Spirit (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Tundra Esports [2] vs [0] Talon Esports (Group A)

26 February

1:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] beastcoast (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Aster [2] vs [0] Geek Slate (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Knights [0] vs [2] BetBoom Team (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – HellRaisers [0] vs [2] Entity (Group B)

3:00 AM (UTC+8) – Team Spirit [2] vs [0] Tundra Esports (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – EHOME [0] vs [2] PSG.LGD (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – Execration [1] vs [1] Evil Geniuses (Group A)
3:00 AM (UTC+8) – TSM [1] vs [1] Gaimin Gladiators (Group A)

5:00 AM (UTC+8) – BetBoom Team [0] vs [2] Entity (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Team Aster [2] vs [0] Knights (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Geek Slate [0] vs [2] beastcoast (Group B)
5:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [0] vs [2] Team Liquid (Group B)

11:00 PM (UTC+8) – Evil Geniuses [2] vs [0] TSM (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – Team Spirit [2] vs [0] Execration (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – EHOME [0] vs [2] Talon Esports (Group A)
11:00 PM (UTC+8) – PSG.LGD [0] vs [2] Gaimin Gladiators (Group A)

27 February

1:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [2] vs [0] beastcoast (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Geek Slate [1] vs [1] BetBoom Team (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Knights [0] vs [2] HellRaisers (Group B)
1:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] Team Aster (Group B)

5:00 AM (UTC+8) – beastcoast [1] vs [2] Team Aster (Group B Tiebreaker)
5:00 AM (UTC+8) – Geek Slate [0] vs [2] HellRaisers (Group B Tiebreaker)

Playoffs

1 March

12:45 AM (UTC+8) – Gaimin Gladiators [2] vs [0] Team Aster (Upper Bracket Quarterfinal)
4:30 AM (UTC+8) – Entity [2] vs [0] Evil Geniuses (Upper Bracket Quarterfinal)
8:30 AM (UTC+8) – Team Spirit [1] vs [2] Shopify Rebellion (Upper Bracket Quarterfinal)
1:00 PM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] Talon Esports (Upper Bracket Quarterfinal)

2 March

12:00 AM (UTC+8) – Team Aster [2] vs [1] Tundra Esports (Lower Bracket Round 1)
3:00 AM (UTC+8) – Evil Geniuses [2] vs [0] beastcoast (Lower Bracket Round 1)
6:00 AM (UTC+8) – Team Spirit [2] vs [1] PSG.LGD (Lower Bracket Round 1)

3 March

12:00 AM (UTC+8) – Talon Esports [2] vs [0] HellRaisers (Lower Bracket Round 1)

3:00 AM (UTC+8) – Gaimin Gladiators [2] vs [0] Entity (Upper Bracket Semifinal)
6:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [0] vs [2] Team Liquid (Upper Bracket Semifinal)

11:00 PM (UTC+8) – Evil Geniuses [2] vs [1] Team Aster (Lower Bracket Round 2)

4 March

2:00 AM (UTC+8) – Talon Esports [2] vs [1] Team Secret (Lower Bracket Round 2)

6:00 AM (UTC+8) – Shopify Rebellion [2] vs [1] Evil Geniuses (Lower Bracket Quarterfinal)

5 March

12:00 AM (UTC+8) – Entity [0] vs [2] Talon Esports (Lower Bracket Quarterfinal)

3:00 AM (UTC+8) – Gaimin Gladiators [2] vs [0] Team Liquid (Upper Bracket Final)

7:00 AM (UTC+8) – Talon Esports [2] vs [1] Shopify Rebellion (Lower Bracket Semifinal)

6 March

1:00 AM (UTC+8) – Team Liquid [2] vs [0] Talon Esports (Lower Bracket Final)

5:00 AM (UTC+8) – Gaimin Gladiators [3] vs [0] Team Liquid (Grand Final)

 

Where To Watch?

YouTube / Twitch / Facebook / Trovo

Related News

post-07
FIFA Online 4 EACC Summer 2021 Reveals Teams & Tournament Format

Leading video games publisher Electronic Arts has announced the upcoming schedule and participants for the FIFA ONLINE 4 Series tournament, EACC Summe...

post-07
Riot Forge Confirms Three League Of Legends Spinoffs Coming In 2023

Riot Games' Riot Forge announced that three League Of Legends spinoffs will be coming out in 2023. They include: Convergence A League of Legends Stor...

post-07
The Winners Of Malaysia's Biggest PUBG Tournament Are...

The weekend of 13th and 14th October was a weekend full of esports goodness; first with South East Asia Major 2018, then with the PUBG Malaysia/Singap...

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment(3)

  1. Malaysian Representation At Dota 2 Lima Major | KAKUCHOPUREI.COM

    February 22, 2023 at 8:00 pm

    […] Check out the schedule we did for the Lima Major! […]

  2. Bracket For Dota 2’s Lima Major Set Following Extremely Tight Group Stage | KAKUCHOPUREI.COM

    February 28, 2023 at 4:32 pm

    […] Check out the schedule we did for the Lima Major! […]

  3. Gaimin Gladiators Go Undefeated In Playoffs To Be Crowned Dota 2 Lima Major Champions | KAKUCHOPUREI.COM

    March 6, 2023 at 9:11 pm

    […] For all of the results, be sure to check out the feature we did! […]

Tournament Tool Kit

Kakuchopurei Community

Popular Posts

post-17
Introducing The Kakuchopurei YouTube Membership Program!
post-17
Foamstars: The Best Characters To Play
post-17
Honkai Star Rail 2.0: Black Swan Best Build & Team
post-17
Palworld: All The Guides You Need For 2024’s Surprise Survival Game Hit
post-17
How To Find & Fight Katsuhiro Harada In Tekken 8
post-17
Prince Of Persia: The Lost Crown Walkthrough & Guide
post-17
The Best Game Music Of 2023
post-17
Delicious In Dungeon Starts The New Year Tastefully
post-17
The Games Of 2024: Our Picks & Highlights
post-17
Kakuchopurei SEA Indie Game Awards & Appreciation 2023
post-17
Kakuchopurei’s Best Games Of 2023
post-17
Granblue Fantasy Versus: Rising Tier List | The First Few Weeks
post-17
Main Game: How To Watch Malaysia’s Premiere Video Game Show Created By Kakuchopurei & RTM
post-17
Marvel’s What If…? Crew Explains Why They Went 3D Over 2D & A Scrapped Episode That Was Too Close To GOTG 3
post-17
Hawkeye Episode 6 Finale Easter Eggs & Breakdown
post-17
We Talk To Hayden Christensen About Star Wars, Sequels, & Prequels
post-17
Sea Of Stars Might Get DLC Post-Launch
post-17
The Book Of Boba Fett Episode 7 Breakdown & Easter Eggs Explained